Čučoriedky - 10 účinkov na zdravie

Botanický názov čučoriedky je brusnica čučoriedková. Kríčky obsypané plnými tmavomodrými guľôčkami rastú v lesnom podraste. Majú vysoký obsah antokyanátov (prírodné farbivá), farbia ústa i zuby a zanechávajú škvrny aj na šatách.

Podobne ako mnoho iných druhov ovocia a zeleniny, aj čučoriedky pochádzajú pôvodne z Prednej Ázie, respektíve z južnej Európy. Čučoriedka je nenáročný nízky kríček, ktorému sa darí aj na chudobných pôdach, naopak, kultivovanéprostredie záhradiek neznáša. U nás rastú od nížin po 1300-1800 metrov nad morom. K významným európskym exportným krajinám tohto ovocia patrí Maďarsko, Poľsko, Francúzsko a Škandinávia.Obsah vitamínov a minerálov v čučoriedkach

Čučoriedky majú mimoriadne vysoký obsah karoténov, vlákniny, vitamínu C, vápnika. Obsahujú asi 85% vody a celý pohár obsahuje len 84 kalórií s 15 gramami sacharidov.

100 g čučoriedok (zrelých bobúľ) obsahuje: energia 42,1 kcal, voda 84,8 g, bielkoviny 0,6 g, tuk 0,6 g, uhľohydráty 7,4 g, balastné látky 4,9 g, vitamín A 6 mg, vitamín E 1,9 mg, kyselina listová 3 mg, vitamín C 30 mg, dusík 1 mg, vápnik 73 mg, draslík 13 mg, horčík 2 mg, fosfor 13 mg, železo 0,7 mg, zinok 0,1 mg.

Čučoriedky sú výborným prostriedkom proti hnačkám a črevným poruchám, zvyšujú vylučovanie môču a pomáhajú pri zápale močového mechúra, znižujú hladinu cholesterolu a krvných tukov, pôsobia preventívne proti infekciám, posilňujúimunitnýsystém, pomáhajú pri chudnutí, majú antibakteriálne účinky.


Čučoriedkami proti hnačke

Čučoriedky obsahujú látky s antibakteriálnymi účinkami (antokyaníny), ktoré sú veľmi účinné proti niektorým baktériám, napr. proti baktérii E. coli, ktorá je hlavnou príčinou mnohých gastrointestinálnych ochorení. Vysušené plody čučoriedok a mladé lístky používame pri hnačkových ochoreniach alebo žalúdočných ťažkostiach. Pri zbere plodov otrháme aj mladé lístky a na tienistom mieste ich rozložíme, aby sa vysušili. Následne si z nich pripravíme čaj.


Čučoriedky plné antioxidantov

Antioxidanty chránia bunky organizmu pred voľnými radikálmi - sú to nestabilnémolekuly, ktoré môžu poškodiť vaše bunky a prispieť k starnutiu a chorobám, ako je rakovina. Čučoriedky majúnajvyššiu antioxidačnú kapacitu zo všetkých populárnych druhov ovocia a zeleniny. Hlavnéantioxidanty v čučoriedkach patria do rodiny polyfenolov antioxidantov nazývaných flavonoidy. Najmä jedna skupina flavonoidov - antokyaníny - je zodpovedná za mnohé z týchto prospešných účinkov na zdravie.


Čučoriedky proti stresu

Čučoriedky sú najchutnejším liekom proti stresu. Čím väčšmi sme stresovnaní, tým viac čučoriedok by sme mali konzumovať. Účinné látky v čučoriedkach majú upokojujúci vplyv na naše nervy.


Čučoriedky na imunitu

Čučoriedky majú mimoriadne vysoký obsah karoténov, ktoré chránia imunitnýsystém a bunky pred baktériami. Vysokákoncentrácia vitamínu C pôsobí preventívne proti infekciám a prechladnutiu. Tanín máprotizápalové účinky a ničíbaktérie.


Čučoriedky pomáhajú pri zápale močového mechúra

Čučoriedky zabraňujú šíreniu bakteriálnej nákazy (ktorá sa môže močovými cestami dostať do močového mechúra) a súpreto veľmi účinným pomocníkom v boji proti opakovaným infekciám močových ciest a zápalom močového mechúra. Okrem toho obsahujú látku, ktorá nedovoľuje baktériám zachytiť sa na sliznici močového mechúra a močovej rúry.


Čučoriedky pre zdravé srdce

Oxidácia "zlého" LDL cholesterolu je rozhodujúcim krokom v procese srdcového ochorenia. Antioxidanty v čučoriedkach sú silne spojené so zníženými hladinami oxidovaného LDL cholesterolu. Preto sú čučoriedky veľmi zdravé a prospešné nášmu srdcu.


Čučoriedky znižujú krvný tlak

Niekoľko štúdií spája konzumáciu čučoriedok s výrazným znížením krvného tlaku. Vysokýkrvnýtlak je zaradený ako jeden z rizikových faktorov pre srdcové choroby, konzumácia čučoriedok denne môže byť jednoduchý a chutný spôsob, ako podporiť vaše zdravie srdca znížením tlaku.


Čučoriedky na mozog

Oxidačný stres môže urýchliťproces starnutia mozgu, čo negatívne ovplyvňuje funkciu mozgu. Toto ovocie chráni mozog pred následkami stresu, a taktiež môže znížiť riziko ochorenia mozgu v súvislosti so starnutím, ako je napr. Alzheimerova choroba alebo demencia. Podľa niektorých štúdií môžu čučoriedky výrazne zlepšiť pamäťové, ale i motorické schopnosti.


Čučoriedky na pokožku

Kolagén, podporný systém pokožky, sa silne spolieha na vitamín C a pomáha predchádzať poškodeniu pokožky spôsobenému UV žiarením, dymom, prachom a znečistením. Čučoriedky sú naplnené týmto zdravým vitamínom s jednou šálkou poskytujúcou 24% odporúčanej dennej dávky. Biologické látky z čučoriedok sa rýchlo dostávajú do krvného obehu, majúvitalizujúce a omladzujúce účinky.


Čučoriedky na chudnutie

Čučoriedka podporujú sýtosť, pomáhajú cítiť sa plne a redukujú brušný tuk. 100 gramov má asi 250 kilojoulov. Preto sú čerstvé, mrazené alebo sušené čučoriedky skvelé nízkokalorické občerstvenie.


Ako čučoriedky nakupovať?

Najkvalitnejšie sú suché a pevné plody, mäkké a mokré čučoriedky sa rýchlo kazia. Sezónou čučoriedok je leto, nie sú lacné, keďže ich zber je veľmi náročný na čas, a tuzemské plody sú vždy lacnejšie ako dovozové. Ak chceme spojiť príjemné s užitočným, vyberieme sa s rodinou do lesa a čučoriedky pre vlastnú spotrebu si nazbierame sami.


Ako čučoriedky skladovať?

Čučoriedky nemôžeme dlho skladovať, preto ich musíme rýchlo spracovaťalebo skonzumovať. Ak ich nespracujeme hneď vydržia aj v chladničke - najlepšie miesto na uloženie je na strednej alebo spodnej poličke, tu nám vydržia päť až desať dní.


Ako čučoriedky spracovať?

Čučoriedková sezóna nám prináša pôžitok v podobe lahodných ovocných dezertov, vlastných zaváranín či lekvárov, ovocných koláčov, toriet, nákypov, želé, štiav a jogurtov, môžme ich použiť na kašu z ovsených vločiek, na palacinky, smoothies alebo šaláty. Čučoriedky môžeme aj sušiť a použiť na čaj.


Zdroj: https://zdravopedia.sk/ovocie/cucoriedky-10-ucinkov-na-zdravie

Zdroj foto: www.unsplash.com

68 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše